Race Management for weekly races is undertaken by crews of participating boats who undertake Race Officer Duty on a rota basis. A race officer who cannot be present on the prescribed day must find a substitute to run the race. Our Sailing Instructions for the specific event provides information to assist the race officer in running the race.

For Sunday racing and regattas the race management team is usually aboard our vessel MV Admiral Jack and will not compete. We ask that at least three crew are available, a Race Officer and two helpers, who will display or remove flags, maintain accurate timing and record boat and time details.

For Wednesday evening racing the race management team are allowed to compete aboard their own boat; it is usual to start the race via a gate start; competing boats are asked to record their own finish time.

Current race officers

Race officers for racing events in 2019 and beyond are as follows:

Race title Officer(s)
Frostbite Series 2019 - Race 1 Peter Whittle
Frostbite Series 2019 - Race 2 Colin Scarff
Frostbite Series 2019 - Race 3 Paul Farrands
Frostbite Series 2019 - Race 4 Owen Boyd / Charlotte Boyd
Frostbite Series 2019 - Race 5 Bob De’Ath
Frostbite Series 2019 - Race 6 Phil Blume
Frostbite Series 2019 - Race 7 Alex Laurie
Spring Series 2019 - Race 1 Pip Tyler / Peter Tyler
Spring Series 2019 - Race 2 Herve’ Andrieu / Raphael Declercq
Spring Series 2019 - Race 3 Robert Spender
Club Class - Spring 2019 - Day 1 Janice Dykes
Spring Series 2019 - Race 4 Andy Williams
Club Class - Spring 2019 - Day 2 Janice Dykes
Spring Series 2019 - Race 5 Anne Jackson / Simon Grigg
Club Class - Spring 2019 - Day 3 Janice Dykes
Coastal Series 2019 - Race 1 Matthew Holmes
Club Class - Spring 2019 - Day 4 Janice Dykes
Spring Series 2019 - Race 6 Ben Edwards
Club Class - Spring 2019 - Day 5 Janice Dykes
Spring Series 2019 - Race 7 Dave Cobden
Coastal Series 2019 - Race 2 Matthew Holmes
Early Wednesday Series 2019 - Race 1 TBA
Early Summer Series 2019 - Race 1 Graham Walton
Early Wednesday Series 2019 - Race 2 TBA
Offshore Series 2019 - Race 1 (Dieppe Dash) Colin Scarff
Offshore Series 2019 - Race 2 Colin Scarff
Early Wednesday Series 2019 - Race 3 TBA
Early Summer Series 2019 - Race 2 Paul Farrands
Early Summer Series 2019 - Race 3 Paul Farrands
Early Wednesday Series 2019 - Race 4 TBA
Early Summer Series 2019 - Race 4 Paul Dupret
Early Wednesday Series 2019 - Race 5 TBA
Offshore Series 2019 - Race 3 (Royal Escape) Colin Scarff
Offshore Series 2019 - Race 4 (Esprit de'Corps) Colin Scarff
Early Wednesday Series 2019 - Race 6 TBA
Early Summer Series 2019 - Race 5 Peter Tyler / Pip Tyler
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 1 TBA
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 2 TBA
Coastal Series 2019 - Race 3 Matthew Holmes
Early Summer Series 2019 - Race 6 Geoff Bryant
Commodore's Cup Series 2019 - Race 6 None
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 3... no race due to tide issues TBA
Early Summer Series 2019 - Race 7 None
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 4 TBA
Coastal Series 2019 - Race 4 Matthew Holmes
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 5 TBA
Pursuit Series 2019 - Event 1 Robert Spender
Mid-Wednesday Series 2019 - Race 6 TBA
Pursuit Series 2019 - Event 2 Carl Hardwidge / Colin Scarff
Late Wednesday Series 2019 - Race 1 (No Race) TBA
Pursuit Series 2019 - Event 3 Steve Trigwell
Late Wednesday Series 2019 - Race 2 TBA
Pursuit Series 2019 - Event 4 Herve’ Andrieu / Raphael Declercq
Late Wednesday Series 2019 - Race 3 TBA
Mid-Summer 2019 - Races 1 and 2 Graham Walton
Late Wednesday Series 2019 - Race 4 TBA
Mid-Summer 2019 - Races 3 and 4 Ben Edwards
Late Wednesday Series 2019 - Race 5 TBA
Mid-Summer 2019 - Races 5 and 6 Dave Cobden
Late Wednesday Series 2019 - Race 6 TBA
Late Summer Series 2019 - Race 1 Simon Grigg / Anne Jackson
Coastal Series 2019 - Race 5 Matthew Holmes
Late Summer Series 2019 - Race 2 Robert Stiles
Club Class - Autumn 2019 - Day 1 Janice Dykes
Late Summer Series 2019 - Race 3 Owen Boyd
Club Class - Autumn 2019 - Day 2 Janice Dykes
Late Summer Series 2019 - Race 4 Steve Trigwell
Coastal Series 2019 - Race 6- race abandoned due to bad conditions Matthew Holmes
Club Class - Autumn 2019 - Day 3 Janice Dykes
Autumn Series 2019 - Race 1 Phil Blume
Club Class - Autumn 2019 - Day 4 Janice Dykes
Autumn Series 2019 - Race 2 Andy Williams
Club Class - Autumn 2019 - Day 5 Janice Dykes
Autumn Series 2019 - Race 3 Anne Jackson / Simon Grigg
Autumn Series 2019 - Race 4 Peter Whittle
Autumn Series 2019 - Race 5 Herve’ Andrieu / Raphael Declercq
Autumn Series 2019 - Race 6 Robert Spender
Winter Series 2019 - Race 1 Bob De’Ath / Clive Wilding
Winter Series 2019 - Race 2 Paul Dupret
Winter Series 2019 - Race 3 Owen Boyd / Charlotte Boyd
Winter Series 2019 - Race 4 Robert Stiles
Winter Series 2019 - Race 5 Alex Laurie
Winter Series 2019 - Race 6 Pip Tyler / Peter Tyler
Winter Series 2019 - Race 7 Phil Blume